Kobanê ve Şengal saldırılarını organize eden DAİŞ’li yakalandı

DIŞ HABERLER-DAİŞ'in öldürülen lideri Ebubekir Bağdadi'nin halefleri arasında ismi geçen ve Kobanê ile Şengal'e dönük saldırıları organize eden DAİŞ'li Abdul Nasır Qardaş'ın yakalandığı duyuruldu.

Kobanê ve Şengal saldırılarını organize eden DAİŞ’li yakalandı

Irak'ın resmi haber ajansı INA, güvenlik yetkililerine dayandırdığı haberinde, istihbarat kurumu tarafından düzenlenen operasyon sonucu DAİŞ'in öldürülen lideri Ebubekir Bağdadi'nin halefleri arasında ismi geçen Abdul Nasır Qardaş'ın yakalandığını duyurdu. Haberde, Qardaş'ın nerede ve nasıl yakalandığına dair herhangi bir bilgiye yer verilmedi. 

BAĞDADİ'NİN YARDIMCISI

Irak Savunma Bakanlığı ise, dün yakalandığı duyurulan Qardaş'ın kimlik ve örgütsel bilgilerini paylaştı. Açıklamada, Qardaş'ın gerçek isminin Taha Abdurrahim Abdullah Bekir el-Gassani olduğu belirtilerek, 1967'de Ninova'nın Telafer ilçesinde doğduğu ve Musul'un Mişeyrfe semtinde ikamet ettiği kaydedildi. 

ŞENGAL VE KOBANÊ SALDIRILARI  

Açıklamada, Qardaş'ın Hesekê, Deyra Zor ve Rakka valiliği görevlerinin ardından Bağdadi'nin yardımcılığına getirildiği ifade edildi. Yine Qardaş'ın Kuzey ve Doğu Suriye'ye kentlerinden Kobanê'ye dönük saldırıları organize eden kişi olduğu bilgisine yer verildi. 

QSD DESTEĞİYLE YAKALANDI

ROJnews, söz konusu kişinin Demokratik Suriye Güçleri'nin (QSD) desteğiyle yakalandığını duyurdu. Haberde, Qardaş'ın aynı zamanda Şengal'e dönük saldırıları organize eden kişi olduğu belirtildi.(MA)

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2020, 00:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER