HDP Başkale’de yeni yönetimini belirledi

VAN-HDP Başkale’de 2. Olağanüstü İlçe Kongresini yaparak yeni yönetimini belirledi. Kongrede konuşan HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan, Kürt halkının ağır zulümlerden geçtiğini belirterek, yerel seçimlerin Kürtler için belediyelerin kazanmanın çok ötesinde sonuçlara yol açacağını söyledi.

HDP Başkale’de yeni yönetimini belirledi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Başkale İlçe Örgütü 2. Olağanüstü Kongresine HDP Van İl Eş Başkanı Yadişen Karabulak, Van Milletvekili Muazzez Orhan, DTK temsilcileri, KJA Aktivistleri, il-ilçe yöneticileri katıldı. Kongreye ilginin oldukça yüksek olması dikkat çekti. Başkaleliler kongre nedeniyle sabahın erken saatlerinde HDP İlçe binası önünde toplandı.

Kongrede divan oluşumunun ardından saygı duruşuna geçildi. Mali ve faaliyet raporlarının okunmasının ardından söz alan HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan,  Başkale’de ve diğer belediyelere atanan kayyumlara dikkat çekerek, kayyumların bir şahıs değil bir kurum olduğunu vurguladı. Orhan, “ Ya bize iradesinizi teslim edersiniz, ya da sizi kabul etmiyoruz’ politikasına karşı Kürt halkı dünya halkları içinde kendi kültürü, diliyle yer almak istiyor. Kürtler yeni ve özgür bir yaşam inşa etmek istiyor. Kapitalizme alternatif bir yaşam oluşturuluyor. Ortadoğu’da özgür ve demokratik bir modele karşı  bütün emperyalist ve egemen devletleri tedirgin ediyor. Kürt halkı üzerinde bu yüzden kirli politikalar yürütülüyor. Ama her şeye rağmen kazanan Kürt halkıdır.” Dedi.

Ardından tek liste ile girilen seçimlerde Şengül Polat ve Hakan Orhan İlçe Eş Başkanlığına seçilirken; Ertuğrul Korkmaz, Ercan Acar, M. Selim Teyfun, Rıdvan Oktay, Lezgin Demir, Aynur Şimşek, Yusuf Çivi, Şahin Yağızer, Eyüp Aydın, İsmet Yakut, Abdullah Koç, Cumhur Baran ve Fatih Şahin yönetim kurulu üyeliğine seçildi.

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2018, 15:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER